مثل بنا تیم بسازید

امین کاویانی نژاد و امین میرزازاده دو ستاره خوزستانی کشتی فرنگی هستند که دومین مدل جهانی خود را در رده جوانان کسب کردند. آیا وقت رسیدن آنها به رده بزرگسالان نرسیده است؟

مثل بنا تیم بسازید

به گزارش خبرنگاران ، تیم کشتی فرنگی جوانان با چهار مدال طلا و دو برنز توانست برای دومین بار پیاپی قهرمان دنیا گردد و بهترین نتیجه خود را در طول تاریخ کسب کند. کسب چهار مدال طلا تاکنون در مسابقات دنیای جوانان برای ایران سابقه نداشته و این موفقیت جوانان کار بزرگی بود که مربیان تیم ملی جوانان با برنامه ریزی فدراسیون کشتی انجام دادند. علاوه بر این رکورد شکنی، دوبار قهرمانی پیاپی هم در جوانان دنیا اتفاق بزرگ و کم نظیری است که با زحمت فراوان کادر فنی و همچنین فدراسیون کشتی به دست آمد. تیم ایران با چهار طلای پویا ناصرپور، امین کاویانی نژاد، محمد هادی ساروی و امین میرزازاده و دو مدال برنز علیرضا نجاتی و یوسف حسینوند با کسب 136 امتیاز به عنوان قهرمانی رسید تا کاری بزرگ و قابل ستایش از این تیم ثبت گردد.

همیشه حفظ قهرمانی از به دست آوردن آن سخت تر بوده اما از عهده این کار سخت، حمید باوفا و شاگردانش به راحتی برآمدند و توانستند با قهرمانی در اسلواکی، دومین قهرمانی پیایی جوانان کشتی فرنگی در دنیا را با چهار مدال طلا رقم بزنند. معرفی چهار قهرمان دنیا در رده جوانان کار کوچکی نیست که به سادگی بگردد آن را انجام داد اما حمید باوفا و تیمش این کار مهم را انجام دادند تا چند چهره مهم و ویژه را به کشتی فرنگی ایران معرفی نمایند. یکی از این فرنگی کاران امین کاویانی نژاد است. کشتی گیری که برای دومین بار پیاپی در این مسابقات به مدال طلا دست پیدا کرد. او سال گذشته در وزن 66 کیلو گرم این مسابقات به مدال طلا دست پیدا کرد و سال جاری در وزن 72 کیلو گرم همین مدال مهم را تکرار کرد تا به یکی از معدود کشتی گیران تاریخ تبدیل بگردد که در دو سال پیاپی قهرمان جوانان دنیا گردیده اند. پیش از او در ایران فقط سعید عبدولی این عنوان را در اختیار داشت اما حالا امین هم به این مهم رسیده است.

البته بهتر بود که این اتفاق برای او رقم نمی خورد و سال جاری امین در رده بزرگسالان می درخشید اما این روزها برای فدراسیون کسب عنوان قهرمانی در مسابقات قاره ای و دنیا از نان شب هم واجب تر است و می خواهد تیم های تحت راهنماییش تحت هر شرایطی در مسابقات بین المللی به عنوان قهرمانی برسند. به همین دلیل تیم ها با کمترین ریسک به مسابقات دنیای اعزام می شوند؛ به خصوص که الان فدراسیون کشتی در یک قدمی رقم زدن بهترین نتیجه تاریخ با کسب عنوان قهرمانی دنیا در رده تمامی رده های سنی قرار گرفته است. این اتفاق اگر رخ بدهد می تواند یک نتیجه بسیار خوب برای فدراسیون رسول خادم باشد اما واقعا چنین چیزی ممکن است؟ اگر تیم کشتی فرنگی بزرگسالان بتواند از داشته های همین تیم جوانان به خوبی استفاده کند، ممکن است رخ بدهد.

امین کاویانی نژاد و امین میرزازاده دو کشتی گیری هستند که در این دوره قهرمان دنیا شدند و در دوره گذشته هم در ترکیب تیم جوانان حضور داشتند. کاویانی نژاد در دوره قبل هم طلا گرفته بود اما امین میرزازاده برنزش را در این دوره تبدیل به طلا کرد. هر دو کشتی گیر سال گذشته در رده امیدهای دنیا هم به میدان رفتند که کاویانی نژاد مدال برنز امیدها را هم به دست آورد اما میرزازاده پنجم شد. با توجه به روند صعودی که این دو داشتند به طور طبیعی سال جاری باید به رده بزرگسالان می رسیدند اما این اتفاق به دلیل هموار کردن راه قهرمانی جوانان رخ نداد و هر دو نفر به رده جوانان برگشتند. در حالیکه تیم ملی کشتی فرنگی در بزرگسالان در دو وزن 72 و 130 کیلو گرم دچار مشکل است اما کاویانی نژاد به همراه میرزازاده دو سال است که در رده جوانان خوش می درخشند. چرا نباید در وزن 72 کیلو گرم بزرگسالان به کاویانی نژاد و در وزن 130 کیلو گرم هم به امین میرزازاده اطمینان کرد؟ هم جوان هستند و هم مدال آور چرا به آن ها کسی نگاه نمی کند؟ آیا وقت آن نرسیده که این دو جوان به رده بزرگسالان برسند؟

همین سال جاری اگر به رده بزرگسالان برسند تعیین نیست تا المپیک 2020 در وزن خود جا بیافتند؛ بنابراین چرا می خواهند تعلل نمایند؟ شاید مانعی به نام انتخابی وجود داشته باشد اما این کشتی گیران در تمامی فرآیندها در رده جوانان حضور داشتند و با رعایت همین فرآیند به تیم ملی رسیده اند. ضمن اینکه به اذعان کادر فنی بزرگسالان در این دو وزن کشتی گیر شاخصی وجود ندارد.

محمد بنا قبل از المپیک ریو هر از گاهی کاویانی نژاد را به اردوی تیم بزرگسالان دعوت می کرد. بهتر است این رویه محمد بنا در اعتماد کردن به جوانان را کادر فنی فعلی هم در پیش بگیرد و از اعتماد کردن به جوانان هراس نداشته باشد. کاری که محمد بنا سال 2005 انجام داد و وقتی از تیم جوانان به بزرگسالان آمد به دنبال انتخاب سوریان، عادبین زاده و قاسم رضایی در ترکیب تیم بزرگسالان رفت. تعدادی کشتی گیر جوانان که در مسابقات دنیای خوش درخشیده بودند اما محمد بنا اصرار به حضور آن ها در بزرگسالان داشت. هر چند که او در آن موقع فقط توانست سوریان را به بوداپست ببرد اما مدال طلای او در آن موقع شروعی برای رسیدن به موفقیت های بیشتر حمید سوریان شد. شجاعت محمد بنا در اعتماد کردن به جوانان احتیاج امروز کادر فنی است. اگر مهدی زاده و قوره جیلی در وزن 130 کیلو گرم به مسابقات دنیای اعزام شوند بعید است که بتوانند نتیجه خاصی بگیرند. مثل سال گذشته که قوره جیلی حذف شد و یا مثل بازی های آسیایی که مهدی زاده از پس حریفان درجه دو و سه هم بر نیامد. در بدترین حالت همین کار را میرزازاده هم می تواند انجام بدهد اما اعزام میرزازاده یک فایده دارد و آن اینکه حداقل او در ترکیب تیم جا می افتد برای مسابقات دنیای سال آینده تجربه کافی را به دست می آورد.

دست دست کردن در شرایط فعلی سودی برای کادر فنی و کشتی فرنگی ندارد. بیش از این نباید این کشتی گیران که تشنه کسب مدال هستند را پشت خط نگه داشت. باید این کشتی گیران را درست راهنمایی کرد و راه برای رسیدن به موفقیت آن ها در مسابقات دنیای فراهم کرد. کاری که محمد بنا با خیلی از جوانان از جمله سوریان، عبدولی، علی اکبری و خیلی های دیگر انجام داد.

منبع: ایران ورزشی

به "مثل بنا تیم بسازید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مثل بنا تیم بسازید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید