قرار موقت دادگاه لاهه برای دولت آمریکا الزام آور است

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این که قرار موقت دادگاه لاهه برای دولت آمریکا الزام آور است، گفت: در این قرار از دولت آمریکا خواسته گردیده برای انجام تعاملات، معاملات و گردش های مالی موانع موجود را رفع نموده و راه را برای انجام این معاملات هموار کند.

قرار موقت دادگاه لاهه برای دولت آمریکا الزام آور است

وی اضافه نمود: قرار موقت دادگاه لاهه الزاماتی را برای آمریکا درباره تعاملات بانکی، مالی و پولی در سه حوزه کشاورزی و غذایی، تجهیزات پزشکی و دارویی و تامین قطعات هواپیما ایجاد می نماید.

قاسمی گفت: رایی که روز چهارشنبه از سوی دیوان بین المللی دادگستری لاهه صادر شد براساس شکایتی بود که ایران پس از خروج غیر قانونی آمریکا از برجام و براساس احکام عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین ایران و آمریکا (امضاء گردیده در سال 1334) انجام داده بود.

وی خاطر نشان کرد: دادگاه در نهایت امروز رای خود را گفت و صلاحیتش را برای آنالیز این شکایت درباره مباحثی که مربوط به بازگرداندن تحریم ها از سوی آمریکا در 18 اردیبهشت انجام گرفته و با مسائل حقوق بشری مرتبط است به رسمیت شناخت و قرار موقت را صادر کرد.

قاسمی خاطر نشان کرد: یکی از این موارد، مباحث مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی است که از اهمیت خاصی برخوردار است، موضوع دیگر تامین محصولات کشاورزی، غذایی و موضوع سوم تامین قطعات مربوط به هواپیما و مباحث مربوط به نگهداری هواپیما می گردد.

وی تاکید نمود: این موارد با توجه به تحریم هایی که آمریکا به طورمجدد در 18 اردیبهشت برقرار نموده است باید استثنا گردد زیرا این موارد با جان انسان ها سر و کار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که برای رای نهایی دادگاه باید صبر داشته باشیم، توضیح داد: پروسه دادگاه زمان بر است، دیوان بین المللی دادگستری لاهه عالی ترین مرجع حقوقی در دنیا است که صندلی ویژه ای دارد و قرارها و همچنین نتایجی که در این مباحث ابلاغ می نماید برای همه کشورها لازم الاجرا است و می تواند زمینه ساز این باشد که سایر کشورها به آن چیزی که آمریکا در اجرای تحریم های یک جانبه علیه ایران از آنها خواسته است، عمل نکنند.

قاسمی ادامه داد: حسن اساسی این قرار موقت این است که کشورهای دیگر در مقطعی که صحبت از اعمال تحریم های آمریکا در آبان ماه مطرح می گردد، می توانند براساس رای دادگاه خواسته آمریکا در اعمال تحریم ها در این سه حوزه را رعایت نکنند.

وی گفت: قرار موقت بر قطعنامه 2231 شورای امنیت که پشتوانه برجام بود، تاکید نموده و براساس یک روال حقوقی معمول در دیوان به طور مجدد قید گردیده است که آمریکا نمی تواند در افزایش تنش ها با ایران گام بردارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه نمود: یعنی آمریکا از دست زدن به اقداماتی که باعث افزایش تنش میان ایران و این کشور گردد، منع گردیده است.

قاسمی با بیان این که این قرار موقت یک موفقیت و پیروزی بزرگ برای ایران است، گفت: تیم حقوقی جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه کار بزرگی انجام دادند و در تاریخ معاصر ما این دومین باری است که می توانیم آرایی را در دیوان به نفع خود کسب کنیم.

وی گفت: نخستین رای دیوان در حمایت از ایران درباره ملی شدن صنعت نفت در دولت ملی دکتر مصدق صادر شد که ما با مراجعه به دیوان، رای آن را به نفع ایران دریافت کردیم و در حال حاضر نیز شاهد صدور قرار موقتی هستیم که در آن الزاماتی برای آمریکا صادر گردیده است.

قاسمی اضافه نمود: این قرار، سایر کشورها را نیز ملزم می نماید که در این سه حوزه که مرتبط با مسائل حقوق بشری است به اقدامات محدود کننده دست نزنند.

وی تاکید نمود: آمریکا موظف است درباره تعاملات بانکی، مالی و گردش های بانکی در این سه حوزه راه را باز و اجازه دهد تا ایران بتواند در این حوزه ها گام بردارد.

قاسمی توضیح داد: این خبر خوبی برای مردم و جامعه فرهیخته و حقوقدانان ایران است زیرا این رای نشان داد ما در حدی هستیم که توانستیم بر تمام کوشش های حقوقدان های آمریکایی را که با ادله و کوشش خود می خواستند صلاحیت دادگاه تایید نگردد، فائق آییم و در نهایت این رای به نفع ما صادر شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "قرار موقت دادگاه لاهه برای دولت آمریکا الزام آور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرار موقت دادگاه لاهه برای دولت آمریکا الزام آور است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید