سوزن دوزی حلقه گمشده در صنایع دستی کشور

یک هنرمند سوزن دوز بلوچی گفت: امروزه زندگی حالت تجملاتی به خود دارد، اما تقریباً می توان گفت مردم به سراغ هنرهای سنتی و دستی هم می روند و علاقه دارند.

سوزن دوزی حلقه گمشده در صنایع دستی کشور

الهه برآهویی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: هنر استان ما بیشتر حول محور سوزن دوزی اصیل بلوچی است که بر روی نوارها، کیف ها و صنایع دستی خود به کار می بریم.

وی ادامه داد: این هنر در ذات همه هنرمندان سیستان و بلوچستان است، دختران این استان همه به این هنر در خانواده خود مشغول هستند و به نوعی برای آن ها یک شغل محسوب می شود.

این هنرمند سوزن دور در خصوص الهام دریافت برای طراحی، گفت: ایده سوزن دوزی بلوچی همواره به صورت ذهنی بوده و تمام نقش و نگاری که بر روی آثار خود پیاده می کنیم به صورت ذهنی و ایده ای بوده که بر روی پارچه های مخصوص نقش می زنیم.

برآهویی توضیح داد: نقش هایی که بر روی یک اثر سنتی زده می شود به خلاقیت هنرمند باز می شود. همچنین در این سوزن دوزی تلفیق رنگ ها بسیار حائز اهمیت بوده که این امر نیز بر اثر ذوق هنرمند شکل می گیرد.

این هنرمند سوزن دور گفت: در کشور این هنر به طور جد جا نیفتاده است و اکثر هنرمندان کسانی هستند که کارهای نفیس مانند دوخت رومیزی و کوسن انجام می دهند که حالت تجملاتی و مدرن دارد و مردم نیز از آن ها استقبال می نمایند.

برآهویی توضیح داد: خرید مواد اولیه در گذشته مشکل ساز نبود اما با گرانی کنونی، هر بار برای تأمین مواد اولیه خود با کمی افزایش قیمت روبه رو می شویم.

وی گفت: برگزاری نمایشگاه برای هنرهای دستی امری لازم است، در این راستا می توان تبلغیات را در سطح گسترده ای انجام دهیم تا مردم نیز با این فضاها آشنا شوند هم چنین بتوانند با هنرهای هر شهر و استان انس بگیرند و حتی بتوانند ایده پردازی نیز انجام دهند.

این هنرمند سوزن دور یادآور شد: سوزن دوزی بلوچی آیین خاص خود را دارد و در بیشتر آثار خود از رنگ قرمز استفاده می نمایند این رنگ نماد بلوچ است.

برآهویی توضیح داد: لباس بلوچی یکی از لباس های فاخر و گران قیمت است و اکثراً در دوخت آن ها استفاده از طیف رنگی شاد را مورد استفاده قرار می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سوزن دوزی حلقه گمشده در صنایع دستی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوزن دوزی حلقه گمشده در صنایع دستی کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید