سفره های آب زیرزمینی یزد تا 40 سال آینده خالی می گردد

به گزارش خبرنگاران، محمدمهدی جوادیان زاده در هفتمین اجلاس منابع آب ایران که به میزبانی یزد در حال برگزاری است، گفت: منابع آب زیرزمینی یزد به حدی افت پیدا نموده که دو دشت در استان یزد ممنوعه اعلام شده است.

سفره های آب زیرزمینی یزد تا 40 سال آینده خالی می گردد

وی با بیان اینکه نیمی از منابع آبی استان یزد از مدار بهره برداری خارج شده است، اضافه نمود: از مجموع 4 هزار حلقه چاه در استان در حال حاضر تنها 2 هزار رشته فعال است که در این 2 هزار رشته نیز کیفیت آب افت داشته است.

جوادیان زاده توضیح داد: به جز چاه ها، قنات ها و چشمه ها نیز همین وضعیت را پیدا نموده اند و اغلب آنها یا کاملا خشک شده اند و یا دبی آنها به شدت افت داشته اشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد اعلام نمود: منابع آبی موجود نیز به دلیل EC بالا برای شرب کیفیت مناسبی ندارد و تنها 11 درصد از منابع داخلی را می توان در بخش شرب استفاده کرد.

وی مطرح نمود: در حال حاضر 83 درصد آب استحصالی از منابع داخلی استان یزد صرف کشاورزی می گردد و بقیه برای شرب و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

جوادیان زاده با اشاره به آنالیز های انجام شده و مطالعات انجام شده در زمینه منابع آب زیرزمینی یزد اعلام کرد: در صورتی که برداشت های بی رویه از سفره های زیرزمینی به همین شکل ادامه پیدا کند، به تعبیر برخی کارشناسان تا 15 سال و به تعبیر دیگری که نگاه خوش بینانه تری بر آن حاکم است، تا 40 سال آینده، سفره های زیرزمینی خالی از آب می گردد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت آب شرب استان یزد به شدت بحرانی است، توضیح داد: این استان به لحاظ کمیت و کیفیت آب شرب به شدت به منابع خارج از استان وابسته است که این امر تعرض های متعدد به خط انتقالی آب را برای مردم و مسئولان استان، دشوارتر نموده است.

جوادیان زاده اعلام نمود: قطعی آب انتقالی از کوهرنگ به طور مستقیم آب شرب مردم یزد را تهدید می نماید بنابراین امیدواریم دیگر شاهد وقوع چنین اتفاقاتی در خط انتقال آب به استان یزد نباشیم.

به گزارش خبرنگاران، در این اجلاس که در دانشگاه یزد در حال برگزاری است، معاون وزیر نیرو، استاندار یزد و جمعی از مسئولان استانی، صاحب نظران حوزه آب از سایر استان ها، دانشجویان و اساتید دانشگاهی حضور یافته اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سفره های آب زیرزمینی یزد تا 40 سال آینده خالی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفره های آب زیرزمینی یزد تا 40 سال آینده خالی می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید