تغییر روش درمانی تالاسمی ها

به گزارش خبرنگاران، دکتر جمشید کرمانچی، با تاکید بر مصرف داروی خوراکی در بیماران تالاسمی، گفت: با توجه به محدودیت های دارویی که در کشور وجود دارد، بهتر است بیماران تالاسمی از مصرف داروهای تزریقی به مصرف داروهای خوراکی سوق پیدا نمایند.

تغییر روش درمانی تالاسمی ها

وی اضافه کرد: این داروهای خوراکی باید بر اساس داروهایی تجویز گردد که امکان تامین آن در کشور وجود دارد تا مشکلات این بیماران تا حدودی مرتفع گردد، چراکه در حال حاضر تعدادی از داروهای بیماران تالاسمی از خارج از کشور وارد می گردد و به دنبال نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بیماران ایجاد می گردد، از طرفی، مشکل برخی از بیماران تالاسمی که داروی خارجی مصرف می نمایند این است که باید ماهانه مقدار زیادی هزینه بابت تامین این داروها پرداخت نمایند که با تغییر نرخ ارز، دچار تحول قیمتی می شوند.

معاون فنی مرکز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت درخصوص برنامه وزارت بهداشت برای اصلاح روش درمانی این بیماران اعلام نمود: در این راستا، با برگزاری یک نشست هم اندیشی با انجمن خون و سرطان ایران و با حضور اساتید مربوطه از سراسر کشور، درخصوص اصلاح روش درمانی بیماران تالاسمی، بحث و تبادل نظر گشت.

وی در ادامه گفت: هدف این است که با کمک درمانگران و متخصصان در سراسر کشور، روش درمانی بیماران تالاسمی اصلاح گردد و این بیماران از مصرف داروهای تزریقی به سمت مصرف داروهای خوراکی با اولویت فراوری داخل، حرکت نمایند تا با مشکلات ارزی و تغییر نرخ دارو بیماران دچار مشکل تامین دارو نشوند.

کرمانچی درخصوص ظرفیت پذیرش بیماران تالاسمی برای گرفتن درمان هایی با داروهای خوراکی بیان داشت: در کنار جلساتی که با پزشکان و درمانگران برگزار کردیم، در جلسه ای با بیماران تالاسمی نیز این مباحث را مطرح کردیم تا این بیماران نیز توجیه شوند که مصرف داروی خوراکی بهتر از داروی تزریقی است. پذیرش بیماران در این مقوله اهمیت بسیاری دارد و آنها باید از این بابت اطلاعات و آگاهی کسب نمایند.

وی با بیان اینکه طبق پروتکل های بین المللی باید برای بیماران تالاسمی داروی خوراکی تجویز گردد و این روش در کشورهای دیگر کاملا عملیاتی گشته است، توضیح داد: در برخی موارد، داروهای خوراکی برای تعداد معدودی از بیماران ایجاد واکنش یا حساسیت های سطحی می نماید که با شناسایی این عده، آنان داروی مناسب گرفتن خواهند کرد.

معاون فنی مرکز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف داروی تزریقی برای بیماران تالاسمی به صورت عادت درآمده است، گفت: پزشکان و بیماران باید کمک نمایند تا این رژیم درمانی تغییر پیدا نموده و بیماران با تغییر ذائقه به روند درمانی خود کمک بیشتری نمایند.

وی در خاتمه تاکید نمود: نباید پزشکان، بیماران را از مصرف داروی ایرانی بترسانند و این پزشکان باید توجیه شوند که داروی خوراکی ایرانی برای بیماران تالاسمی بهتر است.

منبع: mehrnews.com

به "تغییر روش درمانی تالاسمی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر روش درمانی تالاسمی ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید