تحرکات انگلیس برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، شتاب گرفت

به گزارش وبلاگ بافتنی، اولین مصاحبه های وزرای بوریس جانسون با رسانه ها و مطبوعات، نشان می دهد دولت او برای اجرای برگزیت بدون حصول توافق با اتحادیه اروپا خیز برداشته است.

تحرکات انگلیس برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، شتاب گرفت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بافتنی، وزرای بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلیس، روزهای تعطیل آخر هفته خود را با انجام مصاحبه در مطبوعات مختلف سپری کردند تا به صورت عمومی درباره جنبه های مختلف خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق با بروکسل صحبت نمایند.

به نوشته روزنامه گاردین، مایکل گوو مسئول آمادگی دولت جدید انگلیس برای برگزیت بدون توافق گفت دولت با فرض خروج بدون توافق در تاریخ 31 اکتبر کارها را پیش می برد و این چشم اندازی بسیار واقعی است، زیرا رهبران اتحادیه اروپا نظر خود را در خصوص حذف شروط ترتیبات پشتیبان تغییر نداده اند.

ساجد جاوید وزیر جدید خزانه داری نیز گفت: این هفته برای کسب آمادگی کامل برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در تاریخ 31 اکتبر، با توافق یا بی توافق، بودجه اضافی چشمگیری را درنظر گرفته ایم.

پریتی پتل وزیر جدید کشور، اظهار داشت دولت حق شهروندان اتحادیه اروپا برای ورود بی چون و چرا به انگلیس، چه شاغل باشند و چه نباشند را متوقف می نماید تا ترجیح لندن بر ورود دانشمندان نخبه، دانشگاهیان و کارگران دارای مهارت بالا که به آن ها احتیاج دارند باشد، رعایت گردد.

گوو و جاوید وزرای کابینه ای هستند که قرار است به هر قیمتی، انگلیس را تا موعد مقرر از اتحادیه اروپا خارج نمایند.

ریشی سوناک، معاون خزانه داری در این باره گفت دولت انگلیس در حال شتاب بخشیدن به مقدمات خروج بی توافق است.

او گفت: البته درصورتی که [بروکسل] این ترتیبات پشتیبان غیردموکراتیک را حذف کند، ما خروج با یک توافق جدید را ترجیح می دهیم.

در حالی که جانسون خود را برای خروج بدون توافق آماده می نماید، نمایندگان مجلس انگلیس در کوشش هستند از وقوع آن جلوگیری نمایند. اگر انگلیس بدون تصویب توافق از اتحادیه اروپا خارج گردد با شوک مالی و سیاسی شدیدی روبرو خواهد شد.

جرمی کوربین رهبر حزب مخالف دولت (حزب کارگر) نیز امروز (یکشنبه) در مصاحبه با اسکای نیوز، با بیان اینکه حتی ذره از رویارویی با جانسون هراس ندارد، آماده برگزاری انتخاباتی جدید است.

این حالی است که نظرسنجی ها نشان می دهند از زمان نخست وزیری جانسون، محبوبیت حزب محافظه کار در برابر حزب کارگر افزایش یافته است.

بزرگترین بحران سیاسی انگلیس از دوران جنگ جهانی دوم، از زمانی شروع شد که مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال 1395 در یک همه پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند.

قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای سال جاری تکمیل گردد، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در خصوص وضعیت رابطه سیاسی و مالی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

ترتیبات پشتیبان، نوعی سیاست ضمانتی است که از ایجاد مرز سخت بین بخشی از ایرلند که جزو خاک بریتانیاست و جمهوری ایرلند که عضو اتحادیه اروپا است جلوگیری می نماید. اما این مسئله مانع اصلی در جلب حمایت مجلس انگلیس از توافق می با اتحادیه اروپا بود.

مجلس سه بار به توافق ترزا می نخست وزیر با اتحادیه اروپا که ترتیبات پشتیبان را نیز در بر می گرفت، رأی منفی داد. او در نهایت در تاریخ هفتم ژوئن (17 خرداد) رسماً از سمت خود استعفا داد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "تحرکات انگلیس برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، شتاب گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات انگلیس برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، شتاب گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید