انتخابات شورایاران با آیین نامه جدید

به گزارش وبلاگ بافتنی، حامد فوقانی-خبرنگار: اعضای شورای شهر تهران دیروز در قالب یک طرح، چگونگی برگزاری انتخابات شورایاری ها را به بحث گذاشتند؛ به همین منظور در انتخابات پیش روی شورایاری ها، سن رأی دهندگان از 15به 18 سال افزایش یافته و محدوده سنی برای کاندیداها 22تا 75سال خواهد بود.

انتخابات شورایاران با آیین نامه جدید

نهاد شورایاری به عنوان بازوی کمکی شورای شهر تهران و رساندن صدا و مطالبات مردم به مدیران رده بالاتر، در ابتدای دهه 80شکل گرفت. از آن موقع به بعد این نهاد مردمی، فراز و فرودهایی داشته است اما به هر شکل ممکن 4 دوره انتخابات آن برگزار گردید و اکنون آخرین روزهای دوره چهارمش سپری می گردد؛ اگرچه مدتی می گردد که شورایاری ها به خاطر وجود مسائل، کارکرد اصلی خودشان را ندارند.

در این راستا شورای پنجم شهر تهران تاکنون جلسات مختلفی را با حضور سمن ها و فعالان عرصه شهری برای نظم بخشی به شورایاری ها برگزار نموده است. روز گذشته نیز در یکصد و چهلمین جلسه شورا آنالیز آیین نامه اجرایی انتخابات پنجمین دوره فعالیت شورایاری ها در دستور کار نهاده شد. در این بین محمد سالاری نیز در نطق پیش از دستور مواردی را درباره اهمیت فعالیت شورایاران عنوان نمود. او وضعیت موجود و گذشته مدیریت محله را مطلوب ندانست و در عین حال سؤالی را عنوان نمود؛

اکنون که شورای پنجم تصمیم به برگزاری چنین انتخاباتی گرفته آیا ارزیابی صحیحی از وضعیت موجود فعالیت انجمن شورایاری ها و مدیریت محله و نیز کارنامه 4دوره شورایاری و مشارکت اجتماعی در محله ها شهر تهران دارد؟ پیشنهاد سالاری بر عدم تعجیل در برگزاری انتخابات شورایاری ها بود.

  • کاندیداتوری با یک سال سابقه کسب

احمد مسجدجامعی، رئیس ستاد هماهنگی شورایاری ها دیروز پیشنهادهایی را برای انتخابات این نهاد عنوان نمود. او گفت: پیشنهاد می گردد سن رأی دهندگان از 15به 18سال افزایش یابد. همچنین در اساسنامه برای رأی دهندگان شرط سکونت اعمال شده بود اما چون بعضی نقاط تهران جنبه کار و شغل بر آن غلبه دارد مانند منطقه 12که خیلی سکونت در آن نیست؛ بنابراین اشتغال به شرط جواز کسب و اشتغال بیش از یک سال نیز پیشنهاد می گردد در این نقاط اعمال گردد. این عضو شورای شهر تهران در ادامه به محدوده سنی کاندیداهای شورایاری ها اشاره نمود و اضافه نمود:

محدوده سنی 22تا 75سال برای کاندیداها، تبدیل داشتن حسن شهرت به نداشتن سوء شهرت و همچنین دارابودن کارت معافیت و انتها خدمت برای آقایان ازجمله پیشنهادهای اصلاح اساسنامه انتخابات شورایاری است. از دیگر پیشنهادها برای اصلاح اساسنامه ایجاد محدودیت برای پرسنل وزارت ارشاد در راستای جلوگیری از زمینه سوءاستفاده از امکانات آن وزارتخانه در راستای کاندیداتوری است.

به گزارش وبلاگ بافتنی، تیرماه سال جاری مهلت قانونی فعالیت شورایاران دوره چهارم به انتها می رسد و از این به بعد دیگر صندلی قانونی نخواهد داشت. بر این اساس طرح آیین نامه اجرایی انتخابات شورایاری ها دوفوریتی بود که به تصویب اعضای مجلس شهری پایتخت رسید. طبق آیین نامه در این انتخابات نظارت بر عهده معتمدین محله ها خواهد بود و هیأت اجرایی هم از شهرداری است؛ ضمناً اینطور که به تصویب رسید سن رأی دهندگان در انتخابات شورایاری ها 18سال مشخص شده و محدوده سنی کاندیداها هم 22تا 75سال خواهد بود.

همچنین مجید فراهانی در مخالفت با پیشنهاد حذف تبصره 1 از ماده 5 مبنی بر حذف افرادی که تنها خواندن و نوشتن بلد هستند، صحبت کرد تا این افراد نتوانند در انتخابات شورایاری ها شرکت نمایند. همین امر سبب شد تا این پیشنهاد با 9 رأی مخالف و 8 رأی موافق به تصویب نرسد. به گزارش وبلاگ بافتنی پیشنهاد اضافه شدن اشتغال به اصل سکونت با داشتن جواز کسب معتبر 5 ساله برای داوطلبان عضویت در شورایاری ها رای آورد. پیشنهاد نداشتن سو شهرت برای داوطلبان عضویت در شورایاری ها نیز رای نیاورد. همچنین پیشنهاد داشتن کارت انتها خدمت یا معافیت برای عضویت آقایان در انتخابات شورایاری ها رای آورد.

منبع: همشهری آنلاین

به "انتخابات شورایاران با آیین نامه جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات شورایاران با آیین نامه جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید