استانی که سینما ندارد، آخرین وضعیت ساخت سینما در ایلام

عمران خودآموز در مصاحبه با خبرنگاران گفت: یکی از مشخصه های فرهنگ به رسمیت شناختن تفاوت ها است، فرهنگ هر منطقه نسبت به مناطق دیگر متفاوت است.

استانی که سینما ندارد، آخرین وضعیت ساخت سینما در ایلام

وی ادامه داد: زیست بوم هر منطقه می تواند در فرهنگ یک جامعه نقش داشته باشد، روابط، چهارچوب و جغرافیای هر منطقه در فرهنگ تاثیرگذار است و هنرشکل تجسم یافته فرهنگ است.

وی اضافه نمود: فضای جدیدی بر روابط اجتماعی ما حاکم است و به ویژه فناوری های نوین ارتباطی قطعا در تغییر و تحولات فرهنگی موثر هستند، در همین فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی که تقریبا مردم درگیر آن هستند یک تبادلات فرهنگی نیز شاهد هستیم بر این اساس ما باید بتوانیم سواد رسانه ای را افزایش دهیم و جامعه را دربرابر تهاجم فرهنگ های غلط بیگانه مصون و بتوانیم داشته ها و بنیه های فرهنگی خود را حفظ کنیم.

وی با اشاره به این که در استان ایلام علاقمندان زیادی به هنر سینما وجود دارد و استان ایلام از جمله استان هایی است که سینما در آن وجود ندارد، اضافه نمود: هنر و صنعت سینما یکی از عناصر موثر در تحولات فرهنگی و در ارتقای سطح فرهنگ یک جامعه است و محرومیت یک استان از این فرصت ظرفیت بسیار قابل تامل است و این دغدغه جدی ما ومسئولان است.

آخرین وضعیت ساخت سینما در ایلام

وی ادامه داد: سینمایی که قبلا در ایلام تحت عنوان سینما قدس بود در سال 92 به دلیل فرسودگی که داشته تخریب شده ولی بازسازی آن صورت نگرفته است.

وی توضیح داد: مالک این سینما خصوصی است، اما بر این اساس توانستیم با مالک سینما و شهردار ایلام تفاهنامه سه جانبه ای را امضا کنیم و نیز در کمیسیون کار گروه زیربنایی استان نیز موافقت شد که این سینما احیا گردد.

خودآموز بیان کرد: هم اکنون نیز مراحل صدور پروانه در حال طی کردن است، همچنین در سفر اخیر وزیرفرهنگ و ارشاد به استان ایلام موافقت شد که از ساخت یک سینمای چهارسالنه مدرن در شهرستان ایلام حمایت نمایند که قرارداد آن نیز با سازمان سینمایی منعقد شده و بنا است که در آذر ماه کلنگ این سینما زده گردد و بتواند تا خاتمه سال اجرایی گردد.

دلایل غیر فعال شدن موسسات فرهنگی در ایلام

وی همچنین با اشاره به علت غیر فعال بودن برخی موسسات فرهنگی که دارای مجوز هستند، بیان داشت: در مرحله اول باید دید که تا چه اندازه محصولات فرهنگی در خانوار وجود دارد که باعث رونق کسب و کار فرهنگی گردد و موسسات فرهنگی که مولد محصولات فرهنگی هستند بتوانند از این فضای کسب و کار استفاده و بهره ببرند.

مدیر کل ارشاد استان ایلام بیان کرد: این خود نیز بستگی به فرهنگ عمومی دارد وقتی که خانوارهای ما برای موضوعات دیگری که شاید مضر به سلامت فرزندان و خانواده آنها باشد و یک سری خرید هایی که شاید اولویت نداشته باشد آن اولویت ها را به محصولات فرهنگی، مطالعه و خرید کتاب، سینما رفتن ترجیح می دهند، بر این اساس یکی از دلایل غیر فعال بودن موسسات فرهنگی ما این است که جامعه باید به این سمت حرکت کند که محصولات فرهنگی را در اولویت خرید قرار دهند و ذائقه ها به این سمت سوق پیدا کند که بتواند از محصولات فرهنگی استفاده کند تا موسسات فرهنگی بتوانند با انگیزه بیشتری کار نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استانی که سینما ندارد، آخرین وضعیت ساخت سینما در ایلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استانی که سینما ندارد، آخرین وضعیت ساخت سینما در ایلام"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید