اختصاص اعتبار 1.2 میلیارد دلاری دولت برزیل برای همکاری با ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از اتاق بازرگانی ایران، رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل در نشستی با حضور سفیر برزیل در ایران، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل، نماینده بانک مرکزی، مدیرکل اداره آمریکای جنوبی وزارت امور خارجه، مدیرکل برنامه ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان یک بانک خصوصی و جمعی از فعالان اقتصادی کشور که در بازار برزیل فعال هستند با اشاره به اهمیت روابط بانکی فعال بین دو کشور برای تداوم همکاری ها در شرایط تحریم بر لزوم ایجاد توازن در تجارت بین دو کشور تأکید کرد.

اختصاص اعتبار 1.2 میلیارد دلاری دولت برزیل برای همکاری با ایران

کاوه زرگران، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و برزیل ضمن تبریک روز ملی این کشور و اظهار امیدواری برای توسعه مراودات تجاری بین دو کشور توضیح داد: متناسب با حجم بالای تجارت ایران و برزیل ضروری است راهکارهای مناسبی برای تداوم روابط بانکی بین دو کشور در نظر بگیریم. چراکه در این مسیر وجود روابط بانکی فعال از اولویت های اصلی است.

وی همچنین با بیان این مطلب که در دوره قبلی تحریم ها نیز برزیل همکاری خود را با ایران ادامه داد، تأکید کرد: ضروری است ابتکارات جدیدی برای امکان همکاری تجاری بین دو کشور در نظر بگیریم که در این رابطه به همکاری بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و دیگر دست اندرکاران مربوط در هر دو کشور احتیاج داریم.

این فعال اقتصادی همچنین در مورد اهمیت بازار ایران برای برزیل به دلیل حجم بالای صادرات این کشور به ایران نیز گفت: در سال 2017 میلادی کل صادرات برزیل به ایران 2.55 میلیارد دلار برآورد گردیده که از این میان 780 میلیون دلار به صادرات ذرت، 560 میلیون دلار به صادرات گوشت و 470 میلیون دلار به صادرات دانه سویا مربوط می گردد. بر اساس این ارقام، ایران 17 درصد از صادرات ذرت، 12 درصد از صادرات گوشت و 4 درصد از صادرات سویای برزیل را به خود اختصاص می دهد.

زرگران ادامه داد: دولت برزیل برای حفظ بازار ایران باید به خواسته های بخش خصوصی کشور توجه بیشتری داشته باشد.

رودریگو دی آزردو سانتوس، سفیر برزیل در تهران با اشاره به علاقه دولت برزیل برای تداوم همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران حتی بعد از آغاز تحریم ها در آبان ماه، گفت: برای این منظور راهکارهایی را در مذاکره با طرف های ایرانی، پیدا نموده ایم که اجرایی خواهد شد.

سفیر برزیل در ایران در ادامه از طی شدن مراحل نهایی تخصیص اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون دلاری به فعالان اقتصادی برزیل برای همکاری با طرف ایرانی اطلاع داد و اضافه نمود: قرار است این اعتبار توسط بانک توسعه برزیل، تخصیص داده گردد. البته از آنجا که این اعتبار تنها به خدمات و کالاهایی غیر از محصولات کشاورزی مربوط می گردد، ضروری است برای حوزه کشاورزی از ظرفیت دیگر بانک ها استفاده کرد.

وی هدف دولت برزیل در همکاری با ایران را اشتغال زایی و انتقال تکنولوژی به این کشور با هدف ایجاد روابط طولانی مدت مطرح کرد و گفت: بانک مرکزی برزیل هیچ مانعی در برابر حضور بانک های ایرانی در برزیل نمی بیند و معتقد است این کار به تداوم همکاری های مالی دو کشور کمک می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اختصاص اعتبار 1.2 میلیارد دلاری دولت برزیل برای همکاری با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص اعتبار 1.2 میلیارد دلاری دولت برزیل برای همکاری با ایران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید